Sekcja dwujęzyczna francuska

Klasy dwujęzyczne w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Bydgoszczy zostały otworzone w roku szkolnym 2006/2007. Był to pierwszy rok nauki w tzw. klasie zerowej przygotowującej uczniów do 3-letniego cyklu intensywnej nauki w j. obcym.

 

Klasa powstała dzięki zaangażowaniu PROF-EUROPE Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce, nauczycieli uczących w „ dwójce”, wsparciu Ambasady Francji w Polsce, a szczególnie Ambasadora Francji w Polsce Pana Pierre Menat oraz przychylności Prezydenta Miasta Bydgoszczy Konstantego Dombrowicza.Formy zajęć

W  roku zerowym uczniowie, którzy zdecydowali się na naukę w klasie dwujęzycznej mieli  w tygodniu 21 godzin zajęć z języka francuskiego. Zajęcia przeprowadzane były od pierwszej lekcji w języku obcym! Uczniowie uczęszczali na zajęcia z leksyki, gramatyki, cywilizacji Francji i obszarów frankofońskich.

 

Rok zerowy kończył się egzaminem pisemnym i ustnym sprawdzającym poziom kompetencji językowych po 1 roku nauki w klasie dwujęzycznej.

 

Od pierwszej klasy natomiast uczniowie, oprócz 8 godzin zajęć z języka francuskiego, uczestniczą też w lekcjach biologii i historii  prowadzonych częściowo w języku francuskim.Po zajęciach...

Klasy dwujęzyczne to nie tylko intensywna nauka języka francuskiego w szkole. To również wyjazdy i spotkania międzynarodowe.

 

Wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń szkolnych są Fora Młodzieży Świata Jeunes du Monde organizowane we Francji  przez Collectif Jeunes du Monde  w Tuluzie. Uczestniczy w nich młodzież z wielu krajów z całego świata, a Polska jest reprezentowana przez nasze liceum. Językiem komunikacji tych spotkań jest język francuski. Następne spotkanie już w grudniu w Paryżu J.

 

Organizowana są również szkolne wycieczki do Paryża, podczas których uczniowie mogą „na żywo” przekonać się o swoich postępach w nauce języka francuskiego oraz zobaczyć  stolicę kraju języka, którego urokowi trudno się oprzeć.

 

O tym, że język francuski przydaje się nie tylko przy wyjazdach zagranicznych uczniowie z klas dwujęzycznych  przekonują się pracując jako wolontariusze przy organizacji różnych imprez o charakterze sportowym ( np. Mistrzostwa świata lekkiej atletyki w Bydgoszczy w 2008),  kulturalnym ( festiwale takie jak Camerimage, Vintige Festival). Wolontariusze z sekcji dwujezycznej  pełniąc role tłumaczy, przewodników (atutem jest znajomość języka francuskigo).Święta i imprezy szkolne

Co roku uczniowie klas dwujęzycznych angażują się w organizację różnorodnych imprez, które promują nauką języka francuskiego oraz naukę języków obcych w ogóle. Poprzez Dzień Języków Obcych, Katarzynki, aż do najważniejszego Święta Frankofonii obchodzonego każdego roku w marcu. Staramy się, aby tradycją stały się tygodniowe obchody w szkole uwieńczone piątkowym wieczorem w auli szkolnej, na który zapraszani są uczniowie, ich rodzice, znajomi oraz wszyscy sympatycy języka francuskiego w mieście i regionie. Podczas tego niezwykłego spotkania jego uczestnicy mają możliwość posmakowania specjalności francuskiej kuchni przygotowanych przez uczniów, posłuchania francuskiej muzyki na żywo a nawet uczestniczenia w mini lekcji języka!Osiągnięcia

Klasy dwujęzyczne nie istniałaby, gdyby nie zdolni i otwarci na naukę języka francuskiego uczniowie, którzy właśnie w tej klasie mają szansę rozwinąć skrzydła.

 

I tak na polu teatralnym grupa uczniów z klasy dwujęzycznej zdobyła wyróżnienie oraz Złotą Zapałkę na konkursie Filmów Krótkometrażowych w języku francuskim w kwietniu 2009. W kolejnych latach cztery razy przygotowane przez nich filmy zostały zakwalifikowane do finałowej projekcji.

 

W roku szkolnym 20014 /2015 Anna Młynarczyk otrzymała drugie wyróżnienie w międzynarodowym konkursie młodych literatów zorganizowanym przez francuskie Stowarzyszenie Członków Orderu Palm Akademickich (Prix de Mupassant de la jeune nouvelle).

 

Natomiast ostatnim wielkim sukcesem jest  uzyskanie w XXXVIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Francuskiego tytułu  laureata przez Kalinę Frankiwicz jak i tytułu  finalisty przez Natalię Długosz.Patronat nad klasami dwujęzyczny

Honorowy patronat nad klasami objęła Ambasada Francji w Polsce, która wyposażyła sale lekcyjne w profesjonalną tablicę interaktywną, jej wersję przenośną zwaną e-beam’em oraz materiały do nauki języka francuskiego. Dzięki corocznym prenumeratom opłacanym przez Ambasadę, nauczyciele i uczniowie mają również dostęp do najnowszych czasopism francuskojęzycznych.

 

I wreszcie: stały patronat nad sekcją piastuje PROF-EUROPE Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce, z którego inicjatywy bydgoska sekcja dwujęzyczna pojawiła się w Bydgoszczy cztery lata temu.Sekcja dwujęzyczna w sieci

Więcej informacji i aktualności dotyczących sekcji dwujęzycznej znajduje się na blogu :

http://les-bilingues.blogspot.com/

oraz w grupie Les Bilingues na facebook’u:

https://www.facebook.com/groups/419222761616591/

 

                                                                             Informacja przygotowana przez

nauczycieli j. francuskiego w ZSO nr 2 w Bydgoszczy